Austrálie bude hlasovat o konečném uznání domorodých obyvatel v ústavě země

Ministr pro domorodých Australanů Ken Wyatt podepisuje dokument během slavnostního přísahy v Vládním domě v Canberře 29. května 2019.
 

(CNN)Dva roky poté, co australská vláda odmítla orientační plán na oficiální uznání domorodých obyvatel v ústavě země, nejvyšší úředník uvedl, že se bude v této otázce vydat na národní referendum.

“Jsem připraven chodit s lidmi ze všech stran … a dosáhnout bodu, na kterém se můžeme shodnout,” řekl ministr pro domorodé záležitosti Ken Wyatt ve svém projevu ve středu a slíbil, že najde možnost konsensu, která by mohla být převedena na národní anketa do tří let.

Australští domorodci a obyvatelé ostrova Torres Islander již dlouho vedli kampaň za to, aby byli formálně uznáni v ústavě. Wyatt – první domorodý Australan, který zastává svou pozici – uvedl, že by věc nepřinesl do referenda, kdyby si nemyslel, že by to mohlo projít, a dodal, že věří, že většina Australanů tento krok podpoří.

Změna ústavy země však není snadná a dokonce i relativně malá opozice ji může vykolejit. Podle oddílu 128 australské ústavy musí být jakýkoli zákon usilující o její změnu schválen absolutní většinou v obou komorách parlamentu a v referendu každého státu a území národa.

Domorodé obyvatelstvo tvoří jen 2% australské populace, a zatímco většina nepůvodních Australanů by tuto změnu pravděpodobně podpořila, očekává se, že odpor bude pocházet od pravicových skupin, které nesouhlasí s vytvořením zvláštních kategorií pro domorodé obyvatele a od konzervativců, kteří se nechtějí přizpůsobit. ústava.

Domorodá vlajka je vidět létání během března 5. července ke značce National domorodý a ostrovani den pozorovací výborový týden.
 

Wyatt, který nevysvětlil, o čem přesně se bude eventuální referendum rozhodnout, zvedl obočí v odkazu na Paulinu Hansonovou, notoricky známou krajně pravicovou politiku, jako příklad těch, jejichž názory je třeba v procesu referenda respektovat.

Hanson se dříve prohlašovala, že je „domorodá“ sama, protože se narodila v Austrálii, komentáře, které přitahovaly rozšířenou kritiku a výsměch.

„Obdivuji Pauline za to, co dělá, a mám s ní dobré schůzky,“ řekl Wyatt podle Guardian Australia . “Ne vždy vidíme věci z očí do očí, ale určitě zapojím Pauline do diskusí, které vedeme, když se posuneme vpřed do budoucnosti.”

Na otázku rasistických prohlášení Hansona a dalších o domorodých lidech Wyatt řekl: „My jako Australanové je musíme společně zavolat.“

Neúspěšný proces

Dokud ne 1967 , australská ústava tvrdila, že „domorodí domorodci se nebudou počítat“ k počtu obyvatel, což je v podstatě zbavuje občanských práv.

Austrálie přísahá na svého prvního domorodého ministra
 

To bylo zvráceno referendem a domorodé komunity se snaží získat oficiální uznání v textu a vyjádřit se v zákonech, které se jich týkají.

V roce 2016 a 2017 se vláda dohodla na setkání s vůdci domorodých komunit pro Národní ústavní úmluvu, jejímž cílem je navrhnout změnu ústavy za účelem uznání domorodých obyvatel a práv na využívání půdy. Po měsících konzultací vyzvala Uluruova prohlášení ze srdce v květnu 2017 „k zřízení prvního hlasu národů zakotveného v Ústavě“.

„V roce 1967 jsme byli počítáni, v roce 2017 se snažíme být vyslechnuti,“ říká prohlášení. “Opustíme základní tábor a vydáme se na cestu po této obrovské zemi. Zveme vás, abyste s námi chodili v hnutí australského lidu pro lepší budoucnost.”

Koaliční vláda v té době pod předsedou vlády Malcolm Turnbull odmítla návrhy – mezi něž patří i vytvoření zvolené Makarratské komise, která by mohla dohlížet na dohody mezi vládou a domorodými obyvateli – s tím, že vytvoří „třetí komoru parlamentu“.

Jeho odmítnutí bylo po letech práce pro domorodé skupiny popsáno jako „kop do vnitřností“.

Celkový pohled na Uluru v severním teritoriu Austrálie.  Starověký památník dal své jméno klíčovému domorodému právu.
 

„Významný den“

V reakci na Wyattovo prohlášení ve středu Megan Davis, prorektorka univerzity v Novém Jižním Walesu, která je spoluautorem prohlášení Uluru v roce 2017, uvedla, že jde o „opravdu významný den v historii země“.

„Požadujeme pouze posílenou roli v našem demokratickém rozhodování a jak víte, následné průzkumy veřejného mínění ukázaly, že Aussie rozumějí logice toho, že budeme mít kvalitnější politiky, kvalitnější zákony a budeme mít opravdu významný dopad na nevýhodu a uzavření mezery, pokud jsme u stolu, “ řekl Davis pobočce ABC Radio CNN .

Dean Parkin, další konzultant prohlášení Uluru, řekl provozovateli vysílání, že má „velmi jasný mandát“, a jeho doporučení by měla být tím, co je dáno ústavnímu hlasování.

“Proporcionálně se jednalo o nejvýznamnější proces zapojení obyvatel domorodých obyvatel a ostrovů Torres Strait Islander kolem této otázky ústavní a strukturální reformy, jaké kdy proběhly,” uvedl.

“Nepředjímám proces, který odtud přijde. Doufám, že tento proces potvrdí … že to byla skutečně užitečná a přesvědčivá ústavní změna, kterou je třeba sledovat, hlas Parlamentu, aby tento proces proběhl ministrem a vládou dojde ke stejnému závěru. “

Uzavření mezery

Domorodci stále trpí vážnými rozdíly, pokud jde o výsledky v oblasti zdraví, vzdělání a zaměstnání ve srovnání s bílými Australané .

Po celá desetiletí domorodé obyvatelstvo trpělo legalizovanou diskriminací a zneužíváním, přičemž tisíce dětí „ztracené generace“ byly zabaveny od svých rodičů a umístěny do pečovatelských domovů.

Domorodý jazyk a kultura také velmi trpěla od doby, kdy Evropané v roce 1788 vtrhli na kontinent. Protesty se objevují každý rok, protože země označuje Den Austrálie v den příjezdu první flotily do země, což domorodí obyvatelé považují za začátek dlouhodobého a násilného kampaň nahrazení jejich předků.

Pokrok byl pomalý, ale tempo se zvyšuje. V roce 2008 vydal tehdejší předseda vlády Kevin Rudd oficiální omluvu domorodým obyvatelům země a řekl, že „nyní nastal čas, aby se národ obrátil na novou stránku v australské historii tím, že napraví křivdy minulosti, a tak s důvěrou postupuje vpřed do budoucna.”

Některé domorodé země a památky, včetně světově proslulého Uluru, byly vráceny svým původním majitelům, ačkoli hlavní problémy přetrvávají. Tento týden viděly hordy turistů, kteří se snažili vyšplhat na starou skálu, než ji tradiční majitelé 26. října zavřeli, po letech pokusu zabránit tomu, co považují za neúctivé použití posvátného objektu.

Translate »